לתמיכה באגודה

מידע אודות תרופות

תרופות גנריות לעומת תרופות אתיות (מקוריות)

תרופות אתיות   הן תרופות מקור שפיתחה חברת תרופות. פיתוח תרופה חדשה וייצורה נמשכים שנים רבות ומצריכים השקעה מדעית וכלכלית אדירה, המוערכת כבמיליארד דולר, וחברות רבות אינן מצליחות להחזיר לעצמן את מלוא הסכום הזה. אחת הדרכים לעודד חברות לייצר תרופות היא להעניק להן הגנת פטנט .

תרופות גנריות   הן תרופות העתק של תרופות אתיות. עם סיום תקופת הפטנט של תרופה אתית כל חברת תרופות רשאית לייצר תרופה גנרית שתהיה העתק שלה. התרופה הגנרית מכילה חומר פעיל כמו התרופה האתית, כלומר יש ביניהן זהות בחומר הפעיל, בחוזקו, באיכותו ובמינונו, אולם החומרים הנלווים שהחומר הפעיל קשור אליהם עשויים להיות שונים. אף על פי זאת התרופות נחשבות זהות מבחינת הזמינות הביולוגית. מכיוון שכך, תרופות גנריות זולות בהרבה מתרופות אתיות .

הקופות מחליפות, כדבר שבשגרה, טיפולים תרופתיים בקרב חולים המאוזנים מבחינה טיפולית בשל שיקולים כספיים. לאחרונה אושרה פיתוח תרופה ביו-סימילרית שאמורה להיות תחליף לתרופה ביולוגית קיימת.
חשוב להדגיש בפני הציבור כי עקב שוני גדול יותר בין תרופת המקור הביולוגית והתרופה הדומה יש מקום לדאגה מפגיעה גדולה יותר ברצף הטיפולי מאשר בתרופה גנרית.  
האגודה לזכויות החולה פנתה להנהלת משרד הבריאות בבקשה לעגן בכתב מדיניות בהחלפת תרופות ביו-סימילר, וככל היודע לנו הנושא נמצא בטיפול. המצב החדש מחייב את קברניטי מערכת הבריאות לקיים דיון מעמיק בנושא ולקבוע כללים ברורים ומחייבים שיתירו את המלכוד הביולוגי שבפניו ניצבים הרופאים, ולאזן, בצורה שקולה, את הלחצים הכלכליים המופעלים על הרופאים ויאפשרו לרופאים לתת לחולים את הטיפול המיטבי.
 
לכתבה שפורסמה ב-27 לנובמבר 2012 באתר The Marker לחצו כאן

מנהל אגף רוקחות במשרד הבריאות פרסם מאמר בנושא סוגיות היענות לטיפול התרופתי : נתוני ספרות מצביעים על כך כי כמחצית מהמטופלים אינם נוטלים את התרופה כפי שנרשם להם. לתופעה זו יש השלכות על בריאות החולים וחושב להכיר אותה ולפעול במידת האפשר לשיפור המצב - לקישור למאמרו של ד"ר אייל שוורצברג, מנהל אגף רוקחות במשרד הבריאות לחצו כאן