מחקרים

    אחד האפיקים היעילים ביותר בהם ניתן להשיג תרופות לסרטן שאינן בסל ללא תשלום היא במסגרת מחקרים, ולשם כך מומלץ שתתעניינו אצל האונקולוג/ית המטפל/ת בכם אודות מחקרים סביב התרופה המבוקשת, במידה וקיימים. מידע על מחקרים המתנהלים בתחום הסרטן ניתן למצוא גם ב מאגר המחקרים הקליניים של אתר כמוני .

    במקרים מסוימים, בהיעדר מחקרים בישראל סביב התרופה, ניתן לנסות ולהתעניין דרך חברת התרופות על הצטרפות למחקר בתרופה המבוצע במדינה אחרת.

     

    לאחר שתרופות סיימו את מסלול הפיתוח וקיבלו אישור מנהלי לרוב מסתיימים המחקרים הקליניים, ולחולים הנזקקים לתרופות נסגר חלון הזדמנויות לקבלת התרופה במסגרת מחקר. עם זאת, לעתים נוהגות חברות תרופות להמשיך ולספק את התרופות למכסה מוגבלת של חולים במסגרת הקרויה 'תוכנית חמלה', המבוצעת לרוב הן מתוך כוונה של חברת התרופות להראות נכונות ללכת לקראת אוכלוסיית החולים והן מתוך שאיפתה כי פעילות זו תגדיל את הסיכויים להכנסת התרופה לסל. חלק מהתרופות לסרטן שאינן בסל הבריאות בישראל ניתנות למספר מוגבל של חולים במסגרת תוכניות חמלה, ומומלץ לברר עם חברת התרופות האם תכנית כזו פועלת ביחס לתרופה לה אתם זקוקים ואם כן – באילו מרכזים רפואיים היא פועלת .