זכויות ממערכת הבריאות לחולי סכרת

  בפרק זה נפרט את הזכויות העומדות לרשותכם במסגרת קופות החולים, כולל מבוטחים בביטוחים המשלימים (שב"ן) וכמו כן במשרד הבריאות.

   להורדת חוברת המאגדת  את כל הזכויות לסוכרתיים בקופות החולים, ביטוח לאומי, ומשרדים ממשלתיים נוספים לחץ כאן  

  1.      משאבת אינסולין

  סל הבריאות כולל זכאות לקבלת משאבת אינסולין מהקופה ללא תשלום, על־פי הפנייה של הרופא המטפל/רופא סוכרת ובתנאים הבאים:

  ·        ילדים ומבוגרים סוכרתיים הסובלים מהתקפי נוירו-היפוגליקמיה המתבטאים באובדן הכרה פתאומי, בלבול ושינויי התנהגות ללא סימנים  אוטונומיים מקדימים.

  ·            סוכרתיים ששסובלים  מהתקפים חוזרים של קטוזיס , אצידוזיס והיפוגליקמיה, המחייבים אשפוז.

  ·           סוכרתיים אשר רמת  HbA1c היא 7.5 ויותר.

  ·           סוכרתיים שקיבלו טיפול אינטנסיבי הכולל שלוש זריקות או יותר של אינסולין במשך היממה, אך לא השיגו את יעדי האיזון.

  ·           נשים סוכרתיות מטיפוס 1 שסבלו מסוכרת בתקופה שקדמה להריון ובמשך ההיריון.

  ·           חולי סוכרת מסוג 2 במקרים של תנגודת קשה לאינסולין ו/או מטופלים במינונים גבוהים של אינסולין מעל 1 יח' לק"ג שאינם מגיעים לאיזון המומלץ של רמות הסוכר.

  ·           ילדים עם היפראינסולנמיה מולדת - באישור מיוחד של גורם רפואי שהוסמך לכך בקופה.  

  משאבת אינסולין לתינוקות - : לעיתים יש צורך לחבר משאבה לתינוקות סוכרתיים. במקרה והתינוק תולש את החיבורים למשאבה, מומלץ לפנות לוועדת חריגים בקופה , בצירוף המלצה רפואית מתאימה, ולבקש אישור להשתתפות ברכישת משאבה אלחוטית מסוג "אומניפוד" 

  2.        מכשיר למדידת רמת סוכר

  המכשיר אינו כלול בסל הבריאות. הזקוקים למכשיר למדידת סוכר, וקיימת המלצה רפואית למכשיר למדידת סוכר, יכולים לרכוש אותו בהשתתפות עצמית, בהתאם להסדרים הקיימים בקופות כלהלן:

  ·           כללית  

  ·      בבית מרקחת של הקופה - בהשתתפות עצמית עם הצגת מרשם רופא  (עיוור זכאי לקבלת המכשיר בבימ"ר של הקופה ללא תשלום השתתפות עצמית)

  ·      רכישה באופן פרטי - לקבלת החזר יש להציג מכתב מרופא מומחה לסוכרת או רופא משפחה. ההמלצה טעונה אישור של מנהל המרפאה. בנוסף, לצרף חשבונית מס או קבלה מקורית, בה מצוין שם המכשיר ושם הלקוח בעבורו נרכש המכשיר .‎ החזר יינתן פעם בשלוש שנים

  ·           מכבי – מבוטחי "מגן כסף" – "מגן זהב" זכאים לרכישת המכשיר בהצגת הפניית רופא משפחה / פנימאי / אנדוקרינולוג . ניתן לרכוש את המכשיר בבתי מרקחת של מכביפארם ובתי מרקחת פרטיים שיש להם הסכם עם מכבי. הרכישה הינה בתשלום השתתפות עצמית. לפרטים במוקד "מכבי ללא הפסקה" 3555 *

  3.      מכשיר לניטור רציף של רמת סוכר (מכשיר + סנסורים)

  ·           ילדים עד גיל 18 – לפי המלצת רופא סוכרת ובהתוויות רפואיות מוגדרות.

  ·           אישה סוכרתית המתכננת הריון או הנמצאת בהריון

  ·           מעל גיל 18 – סוכרתיים הסובלים מ Hypoglycemia Unawareness.  (היפוגליקמיה לא מודעת) וקיימת המלצה מרופא סוכרת.

  ·           להורדת נייר עמדה של נציבות קבילות הציבור במשרד הבריאות לכללי זכאות למכשיר לקריאה רצופה של סוכר – לחצו כאן


   

  4.      פריטים מתכלים

  ·           פריטים מתכלים למשאבות אינסולין - משאבת האינסולין כוללת גם רכיבים מתכלים שונים כגון סט עירוי למשאבה, מיכל אינסולין עם מחט, מחטים וצינוריות להתקנת המכשיר, סוללות נטענות או מתכלות- בהתאם למכשיר, מטען לסוללות להחלפה, בהתאם להוראות היצרן, ציוד לחיטוי, קיבוע וחבישה, נרתיק לנשיאת המכשיר על הגוף- בהתאם לבלאי סביר, וכל רכיב אחר בהתאם להוראות היצרן. זכאות המבוטח לקבל את משאבת האינסולין כוללת גם את הזכאות להחלפת פרטי הציוד המתכלה הנדרש לתפעול המשאבה, ללא גביית השתתפות עצמית.  להורדת חוזר משרד הבריאות בנושא ציוד מתכלה לחץ כאן סמנכ"ל לפיקוח על קופות החולים ושירותי בריאות נוספים במשרד הבריאות  פרסם חוזר בנושא: מתן שירות בעין - ציוד מתכלה וחלפים. לקריאת החוזר   לחץ כאן

  ·           דוקרנים לשימוש עצמי   -  חולי סוכרת  הנזקקים לדוקרנים לשימוש עצמי, יקבלו אותו ללא תשלום.

  ·             מחטים לבדיקה עצמית לחולי סוכרת - חולי סוכרת הנזקקים למחטים לצורך בדיקה עצמית, זכאים להנחה של 90% בהתאם להסדרים הקיימים בכל קופה.

  ·             מקלונים לבדיקת סוכר בדם - חולי סוכרת הנזקקים למקלונים לבדיקה עצמית של סוכר בדם,   חייבים בתשלום השתתפות בגובה 10% או 14 ₪ בהתאם להסדרים הקיימים בכל קופה

  ·           מכשיר לניטור רציף של רמות סוכר - המכשיר כולל גם רכיבים מתכלים שונים, ובכלל זה חיישנים המוחלפים כל 5-6 ימים ורכיבים נוספים המוחלפים בהתאם להוראות היצרן. מבוטח המקבל את המכשיר זכאי למימון מלא של הקופה עבור אספקת ולהחלפת פרטי הציוד המתכלה.

  5.      נעלים אורתופדיות רפואיות בהתאמה אישית

  ·           משרד הבריאות מספק נעלים לנכים בעלי נכות קבועה שיש צורך רפואי בנעלים. יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית ולהגיש בקשה.

  ·           מכבי – מבוטחי השב"ן "מגן זהב" , שאינם עומדים בקריטריונים של משרד הבריאות, זכאים להחזר של 83% מההוצאה בפועל ועד תקרה של 646 ₪ המשתנה מעת לעת.  הזכאות לרכישת זוג אחד בלבד לשנת חברות, בכל חנות המוכרת ומתאימה מוצרי אורתופדיה . בהפניית רופא אורתופד/ טראומטולוג/ רופא שיקומי/ פודיאטר/ רופא סוכרת.

  ·           לאומית – מבוטחי השב"ן (לאומית לעתיד) זכאית להשתתפות ברכישת נעלים אורתופדיות, על פי צורך רפואי.

  6.      בדיקת נוכחות זקפה לילית, כגון    RIGISCAN ‎

  השירות ניתן למבוטח בביתו באמצעות מכשיר ייעודי באישור אורולוג מומחה ו/ או סקסולוג מחוזי מומחה , במקרים הבאים:

  ·         מי שסובל מאין־אונות ומועמד להשתלת תותב

  ·         מי שסובל מאין־אונות על רקע סוכרתי ו/או על רקע יתר לחץ דם  .

  7.      תזונאית / דיאטנית

  ·           חולה סוכרת זכאי לייעוץ אצל תזונאית בהתאם לצורך הרפואי ועד 14 טיפולים בשנה

  ·           קופ"ח לאומית – עמיתי השב"ן זכאים ל- 30 טיפולים נוספים בשנה (מעבר ל-14), באמצעות מטפלים שבהסדר ובתשלום השתתפות עצמית כפי שיקבע מעת לעת.

  8.      קבוצות להעצמת ותמיכה בחולי סוכרת - האגודה הישראלית לסוכרת (א.י.ל) ,האגודה לסוכרת נעורים וקופות החולים מארגנות קבוצות תמיכה לחולים ולמתן כלים להתמודדות עם המחלה – פרטים בעמותות ובמוקדי המידע של הקופות.

  9.      פעילות גופנית מבוקרת - יועצי פעילות גופנית לחולי סוכרת – מבוטחי מכבי זכאים לקבלת יעוץ אישי ובניית תכנית אישית ע"י פיזיותרפיסטים בהפניית רופא. השירות ניתן לכלל חברי הקופה ללא השתתפות עצמית.

  10. זכויות נוספות למבוטחים השב"נים של הקופה (שירותי בריאות נוספים) 

  •     כללית-  ערכת גלוקומטר למבוגרים מעל גיל 18 – עמית כללית מושלם זכאי לרכישת שתי ערכות לחודש, בהשתתפות עצמית העומדת היום על סך של 8.80 ₪ לערכה