מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייה
סגירה

מידע ופניה לסיוע

אלה

כדי להתמודד עם מחלה או מצב רפואי מורכב, ולקבל את השירות הרפואי המגיע לכם על פי חוק, עליכם להכיר את הזכויות הבסיסיות שלכם במערכת הבריאות הישראלית. לא קיבלתם את השירות או הטיפול הרפואי לו אתם זכאים? אתם חשים כי זכויותיכם הופרו (הקופה לא אישרה לקבל תרופה / שירות רפואי, יחס בלתי הולם מהצוות המטפל, המועד שנקבע לביקור רופא / בדיקה במועד רחוק מדי וכדומה) – עליכם להגיש ערעור לגורם המטפל.

ערעור לגורמים רשמיים

התחלת טיפול במקרה שלכם צריכה להתבצע באמצעות הגשת תלונה רשמית דרך היחידות לפניות הציבור של:

קופת-החולים

בכל קופה יש ממונה על פניות הציבור, שתפקידו/ה לטפל בכל בעיה שיש למבוטחים בהתנהלות מול הקופה, בכל התחומים. ניתן ורצוי לפנות אליהם בעת הצורך. להלן פרטי התקשרות אליהם:

ועדת החריגים של הקופה:
אם השירות (תרופה או כל טכנולוגיה רפואית אחרת) לא כלול בסל הבריאות, ניתן לפנות לקופה ולבקש את המימון של הטיפול, במקרה בו מדובר על מצב רפואי "חריג" וזאת במסגרת "ועדת חריגים", הפועלת בכל אחת מהקופות. להרחבה ראו באתר כל הבריאות ובאתר כל זכות.

המרכז רפואי / בית-החולים:
בכל בית חולים יש ממונה על פניות הציבור בבית חולים (או מחלקה) - באתר האינטרנט של כל מרכז רפואי / בית-חולים ניתן לאתר את פרטי הקשר ולפנות ישירות.

משרד הבריאות הקים מרכזי מימוש זכויות במספר בתי חולים ברחבי הארץ -מרכז רפואי זיו, צפת ; מרכז רפואי רמב"ם, חיפה, מרכז רפואי סורוקה, באר שבע ; מרכז רפואי איכילוב, תל-אביב ; הכפר הירושלמי לבריאות הנפש, גבעת שאול, ירושלים.  למידע נוסף וקבלת סיוע לחצו כאן

פנייה למשרד הבריאות:
אם אתם חושבים שזכויותיכם הופרו בקופת-החולים בה אתם מבוטחים, או במרכז הרפואי/בית-החולים בו קיבלתם שרות – ופניותיכם לגורמים אלו לא נענו או נדחו, ניתן לפנות אל נציבות קבילות הציבור במשרד הבריאות ולהתלונן על כך.

תביעה משפטית:
אם כל הניסיונות לערעור לגורמים הרשמיים לא צלחו, יש לשקול הגשת תביעה משפטית דרך בית הדין לעבודה, שהינו המסגרת השיפוטית לגבי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. ניתן לפנות אל האגודה לזכויות החולה לקבלת הכוונה לסיוע משפטי חינם דרך עמותות-חולים וגופים נוספים, כגון הקליניקה המשפטית של המכללה למנהל, או לפנות ישירות אל גופים המעניקים סיוע משפטי ללא תשלום למעוטי יכולת.

סיוע פרטני מעמותות וארגוני חולים

בכל שלב בתהליך, ניתן ואף רצוי לפנות לקבלת הכוונה מארגוני סיוע ועמותות-חולים. אלו, יכולים לספק ליווי פרטני, הדרכה וסיוע במיצוי זכויות לפי סוג המחלה/המצב הרפואי (כולל קליניקות לסיוע משפטי חינם). חפשו כאן את העמותה הרלוונטית לכם.

פנייה לסיוע מהאגודה לזכויות החולה

האגודה לזכויות החולה מסייעת בהגשת תלונות ובירורן אל מול הגורמים הרשמיים. מומלץ לפנות אלינו לאחר שפניתם אל הגורם המטפל ופנייתכם לא נענתה / נדחתה. אנו נספק הדרכה והכוונה או נפתח בהליך בירור נוסף אל מול הגורם המטפל. 
פנייה אל האגודה לזכויות החולה

חשוב לדעתחשוב לדעת ש...

 

  • האגודה לזכויות החולה, הקימה בבית חולים שיבא מוקד מיצוי זכויות במסגרת מרכז המידע והשירות "אישיבא". במרכז זה נמצאת גם יחידת פניות הציבור של בית החולים. טל' ליצירת קשר: 03-5307000

  • גם אם הגורם הרשמי שאליו פניתם לא סיפק לכם תשובה או דחה את פנייתכם, עדיין יש מה לעשות טרם נקיטת אמצעים משפטיים. ניתן לפנות לממונה אל נציבות פניות הציבור של משרד הבריאות, אל עמותת-החולים הרלוונטית ואל האגודה לזכויות החולה לקבלת סיוע והכוונה.

מידע נוסףמידע נוסף וקישורים חשובים: